![](https://www.livebizmedia.com/wp-content/uploads/2020/12/1607622152.jpg)
Deşi această sărbătoare aduce bucurie întregii familii, are o parte negativă despre care nu toată lumea preferă să vorbească: a oferi prea multe cadouri inutile copiilor noştri pentru a-i vedea mulţumiţi o dată pe an este contraproductiv pentru ei din punct de vedere psihologic.
Acest lucru se întâmplă şi pentru că foarte des părinţii se simt „vinovaţi” deoarece nu pot oferi o viaţă confortabilă şi satisfăcătoare copiilor lor, o viaţă pe care poate mama şi tatăl nu au avut-o în copilărie; din acest motiv tindem să facem mai mult decât ar trebui pentru a-i mulţumi pe micuţii noştri în toate privinţele.
![](https://www.livebizmedia.com/wp-content/uploads/2020/12/1607622153.jpg)
Nu numai că în timp, copiii noştri vor risipi adevăratul spirit al Crăciunului, dar vor învăţa că cererile şi plânsetele duc întotdeauna la obţinerea a ceea ce vor şi că aşteptarea este ceva la care pot renunţa cu uşurinţă.
O nouă mentalitate proiectată în întregime asupra sintagmei „totul şi acum”, care nu ajută la dezvoltarea psihică a copiilor noştri, care trebuie să înveţe treptat că fiecare lucru se întâmplă la timpul său şi că mai puţin este mai mult.
Deci, dragi părinţi, concentraţi-vă întotdeauna pe calitatea cadoului şi nu pe cantitate; într-o zi, copiii voştri vă vor mulţumi cu căldură.
Ţi-a plăcut acest articol?